Anasayfa
13 Temmuz 2022 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Birleşme ve satın alma hacmi

Enflasyon, faiz artırımları ve RusyaUkrayna savaşı, birtakım mühim uyuşmaların başarısız olmasına niçin olmuş olsa da, mega bir uyuşma dalgasının gelmesi ile senenin ilk yarısında küresel birleşme ve satın alma hacimleri 2 trilyon dolara çıktı.

FT’nin haberine göre; 2022'nin ilk yarısında, senelik yüzde 12 oranında artışla 10 milyar doları aşan 25 adet uyuşma açıklandı. Buna karşın, genel uyuşma hacmi beşte bir oranında düştü.

Hali hazırda, piyasayı hareketlendiren en büyük uyuşmalardan birtakımlarının iptal olabileceğine ya da beklenenden daha uzun sürede tamamlanabileceğine dair kaygılar bulunuyor.

Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter devralmasından vazgeçme tehdidi ediyor.

Broadcom , bulut yazılımı şirketi VMware'i 69 milyar dolarlık satın almasıyla alakalı gerçekleşecek tekelleşme karşıtı soruşturmalara hazırlanıyor.

SoftBank'ın Birleşik Krallık çip işletmesi Arm'ın Nvidia'ya 66 milyar dolara satışı, düzenleyicilerin kaygıları niçiniyle Şubat ayında suya düştü.

Walgreens Boots Alliance, Boots'un satışını durdurdu.

ABD'de ilk yarıda 2021'e kıyasla yüzde 28 oranında düşüşle 950 milyar dolar büyüklüğünde uyuşma gerçekleştirildi
Bununla beraber ABD’de danışmanlık şirketleri; Joe Biden doğrultusunda Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu’na görevlendirilen yetkililerin çok daha olumsuz bir yaklaşıma sahip olmalarına hazırlanıyor.

Küresel birleşme ve satın alma, kısmen ilerleyen pazarlar ve pandemi esnasında alınan süregelen teşvik önlemleri yardımıyla rekorların başlamasından bu yana en yüksek oranına ulaştı.

ABD'de ilk yarıda 2021'e kıyasla yüzde 28 oranında düşüşle 950 milyar dolar büyüklüğünde uyuşma gerçekleştirildi. Geçen sene prosedür hacimlerini ivmeleyen açık çek patlaması büyük ölçüde azaldı ve uyuşma yapıcılar ekonomik manzara konusu ile alakalı daha karamsar duruma geldi.

Küresel ekonomideki belirsizlik ortamı, tamamıyla iptal edilen uyuşmaların değerini 286,2 milyar dolara çıkardı. Bu miktar, pandemi öncesinden bu yana olan en yüksek seviyedeki yükselişe işaret ediyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fazıl Say'dan Kaz Dağları konserinde muhteşem İzmir Marşı performansı Ekonominin kötü olmasından dolayı Erdoğan yerine Tanrıyı suçlayan akepeli FİDAN İDDİASI ANKARA'YI KARIŞTIRDI' Ali İhsan Varol'dan Acun Ilıcalı'ya tarihi gönderme